Po 123 latach zaborów, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, co symbolizowało odrodzenie suwerennego państwa polskiego.
Proces odzyskiwania niepodległości był wynikiem zarówno wewnętrznych działań Polaków, jak i korzystnej sytuacji międzynarodowej pod koniec I wojny światowej. Klęska wszystkich trzech zaborców – Niemiec, Austro-Węgier i Rosji – stworzyła sprzyjające warunki do odbudowy państwowości polskiej.
Warto podkreślić, że 11 listopada 1918 roku nie był jedynym istotnym dniem w procesie odzyskiwania niepodległości. Już 7 października 1918 roku Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski, jednak to wydarzenia z listopada, w tym przejęcie władzy przez Piłsudskiego, są uznawane za kluczowe dla odrodzenia Rzeczypospolitej.
Odzyskanie niepodległości było możliwe dzięki wytrwałości i ofiarności wielu pokoleń Polaków, którzy przez ponad wiek dążyli do przywrócenia suwerenności swojego kraju.